Ruduo Lietuvoje
Metų laikai

Pagaliau atėjo ruduo

Taip, pagaliau oficialiai ruduo! Krentančių lapų mėgėjų laikai ir kiekvienos saulės spinduliuojančios akimirkos gaudymas. Ruduo yra puikus metų laikas. Visas miškas pasiverčia spalvų ir šviesos lagūna – nuostabiu ir galingu „Motinos gamtos“ pažadu, kad jei mes šoksime per šiuos šaltus mėnesius, ji grįš ir bus geriau nei bet kada. Rudenį pasivaikščioję miške, pakvėpavę tyru tyliu vėjeliu ir tik tyliu pėdų garsu per sausus lapus, galima manyti, kad miškas, atrodo, nusileidžia dideliam įniršiui.

Tačiau iš medžio perspektyvos ruduo yra neįtikėtinai užimtas sezonas.

Jie ruošiasi žiemai

Kai rudenį einame per miškus, mes net nenujaučiame, kad einame pro miegančiais medžiais. Mes einame tarp drąsių ir sunkiai dirbusių medžių, kurie nusprendė pailsėti, nes jie dirbo visą auginimo – vasaros sezoną. Mūsų medžiai saugo ir išskirsto maistines medžiagas, kurias jie naudosis, kad išliktų gyvi per žiemą ir augtų lapai pavasarį. Mūsų medžiai formuoja kitų metų lapus ir apsaugo juos mažais skydais, panašiais skiautelėmis. Jie ruošiasi žiemai.

Visi darbai, kuriuos daro medžiai dabar, lemia gražių spalvų krentančias spalvas, kurias mes taip mėgstame. Juose sumažėja chlorofilo molekulių, nes medis išmeta savo fotosintetines mašinas, o raudonus aktyviai gamina medis, siekiant apsaugoti tas cholofilio molekules, kurios dar nebuvo išsklaidytos. Remdamiesi šia informacija galite skaityti daugiau informacijos apie rudens spalvas. Vis dėlto, pasirodė, kad geltonos spalvos, kurias mes matome rudenį, yra pasyvus spalvų pasikeitimas: žalia išnyksta ir lieka tik geltonos spalvos. Rudenį paraudonavę ir purpuriniai žiedai yra aktyvus spalvų pasikeitimas: medis turi investuoti į šių pigmentų gamybą.

Su visais darbais, kuriuos turi atlikti medžiai, kad jie būtų pasiruošę žiemai, jie nori idealaus oro sąlygų taip pat. Geriausias oras medžiams  pasiruošti žiemai (ir žmonėms, norintiems pamatyti gražiausias ir energingas rudens spalvas) yra ruduo su šiek tiek šalnos. Saulėtomis dienomis, šalta, bet neužšalę naktį ir daug (bet ne per daug) lietaus. Ištisos karštos dienos ir sausros sąlygos netelpa į tuos idealius parametrus, taigi lapų kritimo spalva tikriausiai nebus tokia ypatinga ir gražus, kaip kitais metais. Galima tikėtis, kad pamatysime daug geltonų (prisiminkime tai yra pasyvus spalvų keitimas, kuris nieko nekainuos.). Tačiau raudonos ir rusvos spalvos šiais metais galėjo būti ne tokios gausios ir nepakartojančios.

Be abejo, bus medžių, kurie visiškai nustebins jus šį rudenį! Pazydzdžiui, jaunasis cukraus klevas, kurių pasaulyje nėra tiek daug, jie atrodo kaip spalvotieji pieštukai dėžutėje: purpuriniai, raudoni, apelsinai, geltonos spalvos ir žalumynai, viename medyje. Mes galime tikėtis, kad šį rudenį pamatysime daugiau geltonų spalvų, rudos spalvos ir mažesnės spalvos.

Ruduo yra vienas gražiausių metų laikotarpių – džiaukimės ir mėgaukimės itin retu ir nuostabiu rudens laikotarpiu Lietuvoje.